Ogrzewanie kominkowe ogrzewa dom i ozdabia jego salon

Decydując się na ogrzewanie gazowe, musimy wygospodarować miejsce na swojej posesji, gdzie ulokujemy butlę z propanem-butanem. Zbyt mała działka może przekreślić nadzieję na ogrzewanie gazowe. Trzeba spełnić kilka warunków stawianych przez przepisy.

Ogrzewanie gazowe jest wygodne, ponieważ wystarczy tylko ustawić w panelu kotła odpowiednią temperaturę i komputer zadba, żeby cały czas w pomieszczeniach utrzymywała się żądana temperatura. Nie musimy chodzić do kotłowni celem dorzucania opału. Nie musimy się martwić o opał na zimę. Nie zaskoczy nas atak zimy pod koniec września, gdy robi się już chłodnawo w nocy.

Ogrzewanie gazowe, podobnie jak ogrzewanie elektryczne, ma swoje wady. Najważniejszą jest stały wzrost cen surowca. To na pewno nie jest tanie ogrzewanie i z całą pewnością nigdy nie będzie, gdyż zasoby gazu się kurczą. Natomiast energia elektryczna powstająca w wyniku spalania węgla podrożeje, ponieważ elektrownie będą kupować limity na emisję dwutlenku węgla. To ma je - oraz państwo - skłonić do inwestycji w odnawialne źródła energii.

Takim jest np. pompa ciepła, która wytwarza energię, wykorzystując wody gruntowe, wiatr, powietrze. Można też zamontować w domu kolektory słoneczne, ale na razie są one drogie.

Najtaniej wychodzi, jeśli zamontujemy w domu ogrzewanie podłogowe. Wówczas straty ciepła będą minimalne. Z kolei ogrzewanie kominkowe poza użytkowymi ma także walory estetyczne - ładnie wygląda w salonie.

ogrzewanie podłogowe